Sektör düşünceli…

Otomotiv Sektörü sancılı döneme giriyor… Her şey güzeldi, sistem işliyordu… Satışlar yüksek, katma değer sağlanıyor, alıcılar memnun, sektör mutluydu… ÖTV yeni yıl “kötü” sürprizi oldu… Yeni yıl için bir vergi artışı bekleniyordu ama… Bu kadar yüksek ÖTV artışı şok oldu… Sektör ne diyeceğini bilemedi… Beklemiyordu sektör, hazırlıksız yakalandı…

Trafik Kontrolleri ve Cezalar

İki hafta önceydi, Dolmabahçe’ de sabah trafik kontrolünde durduruldum. Klasik olarak evrakları hazırlamaya çalışırken, memur bey yeni zorunluluk olan emniyet kemeri kontrolü için durdurulduğumu söyledi. Ve cezayı hatırlattı. Ben de memur beye zorunluluğa gerek olmadığı günlerden itibaren 25 yıldır emniyet kemerini takmadan markete bile gitmediğimi söyledim.

Tatilin keyfi otomobille çıkıyor…

Yaz sezonunun başlangıcı ile birlikte büyük şehirlerde trafik biraz olsun rahatladı. Keşke hep böyle olsa. İstanbul’da trafik hepimizin çok zamanını alıyor. Çalışanların ortalama olarak 2 saati yollarda geçiyor. Bunun için mutlaka yaratıcı çözümler üretmeliler. Birçok kişi yoğun trafiği toplu taşımaya geçerek atlatıyor. Toplu taşıma insana kendini dinleme, kitap okuma, yazı yazma vb. fırsatlar da tanıyor.

Kazananlar ve üzülenler…

Bu sene gene Juri Başkanlığını yaptığım ODD Satış ve İletişim Ödülleri 2012 Gladyatörleri bu ay içerisinde muhteşem bir törenle sahiplerine kavuştu.  Otomotiv sektörü için çok önemli olan bu yarışmaya ilgi de oldukça büyüktü. İlk önce halk oylaması ile internet sitesi üzerinden başlayan oylama sonuçlarında jurinin karşısına gelmeye hak kazanan adayları değerlendirmek üzere; ben ve diğer…

Otomobil dünyasından sesler…

Türkiye’de yaklaşık 700 bin yeni araç satılıyor. 3.5 milyon kadar da 2.el araç el değiştiriyor. Yetkili Satıcılara bir ses vermek, “bin ah” işitmek gibi. Ama bu ah’lar onların değil de sektörün genel sesi. Yetkili Satıcı haftayı dertle kapatıyor, “hesapları dengelemekten başımız döndü” diyorlar. Yetkili Satıcılar yeni araç satışından elde ettikleri karlarının çok düştüğünü söylüyorlar. Tutturmaları…

Otomobilin ışıltısı…

Autoshow’un ilk günü VIP olmasına rağmen Bakanların katılımı ile normal ziyaret gününe dönüştü. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, birçok bürokrat, otomotiv camiacısının bütün ileri gelenleri açılıştaydı. İki bakanın katılımı ve desteği güzeldi.

Sektörün hareketliliği…

ÖTV zammının ardından satışlarda yaşanan hareketlilik, AutoShow ile şaha kalkacak. Zammın ardından, bütün markalar ÖTV’yi almaz oldu. ÖTV zammından kaçmak isteyen müşteriler, otomobil piyasasını canlandırdı. Stoklar erimeye başladı, satış grafikleri yükseldi. Bu dönem 2.el otomobillerin yavaşladığı bir dönem oldu.

ÖTV zammı ile beklenenler…

Motor hacmi 1.600 cc’nin altındaki otomobillerin ÖTV miktarı yüzde 37’den yüzde 40’a çıkartıldı. Sektörün ÖTV oranı zaten görüleceği üzere oldukça yüksek oranda. Bu ÖTV artışı ile sektörün daralan pazarını yeni sıkıntılar bekliyor. İlk haftalarda bu durum biriken stokları eriterek sektörü canlandırır gibi görünebilir. Hatta stok fazlası olan firmalar tüketiciden bu farkı almayabilir de. Çok sayıda…

Otomotiv sektöründe iletişim…

Otomotiv markaları, reklam ve halkla ilişkileri önemsiyor. Büyük bütçeler ayırıyor… Yeni araç tanıtımlarında yenilikler, farklılıklar yaratmaya çalışıyorlar. Pazarlama iletişimi projeleri etkin olarak yürütülüyor. Son yıllarda kurumsal iletişim projeleri de yapılmaya başlandı. Amaç sürdürülebilir iletişimi sağlamak. Otomotiv sektörünün dünyanın geleceğindeki üstlendiği sorumluluk hızla artıyor.

Otomotiv sektörünün gücü…

Otomotiv sektörü, ülke sanayinin temellerinden biri.. Üretim gücü yüksek… İstihdam gücü yüksek… Yarattığı Katma Değer yüksek… İhracat gücü yüksek… Dünya markalarının takibinde… İş Dünyasının her platformunda etkin… Ana ve Yan Sanayii birbirinin lokomotifi… 2011 yılı ihracat şampiyonlarının ilk onunda dört otomobil markası var..

Otomotiv sektöründe, sürdürülebilirlik kavramına doğru…

Otomotiv Sektörü, OYDER’in “Otomotiv Sektörünün Geleceği” etkinliğinde “Markalaşmanın Gücü”nü konuştu. Otomotiv Sektörü bu toplantıya da tam kadro katılmış. Aslında genele de baktığımızda, otomotiv sektörünün oyuncuları, hem sektör örgütleri hem de örgütlerin üyeleri, bir arada olmayı çok iyi beceriyorlar. Sektörün sesini duyurmak istedikleri zaman, hangi örgüt başkanlığında olursa olsun, bütün oyuncular ve paydaşları bir araya geliyor….

Akaryakıtlar, bizi yakıyor!

Yeni akaryakıt fiyatları hepimizin cebini yakar durumda. Sadece cebimizi de değil, ülke ekonomisini de yakıyor. Benzin fiyatları aldı başını gidiyor. Bir deponun 50 tl / 100 tl ye dolduğu günlerden bugünlere geldik. Dizel fiyatları ise dünyadaki en yüksek dördüncü ülke olacak kadar yükseldi. Elektrik oto hayalimizi süslemeye başladı.