SOSYAL MEDYA İÇİN 10 KURAL

Yapılan yanlışlar doğrular için bir yol olacak…

1.    SORU

Sosyal medyada yer almadan önce, her adımda soru sormak önemli. Strateji için hangi sosyal medya gerekiyor, hedef kitleye nasıl ulaşılacak, bunlar düşünülmeli.

Kampanyanız silah ile ilgiliyse, yoksul bir Afrika ülkesindeki Twitter sayfasında övünmek iyi bir fikir değil. Aynı şekilde sigorta ürünü Facebook sayfasında popüler olmaz ya da plastik cerrah videoları YouTube’da şaşkınlık yaratmaz. Bu yüzden sosyal medyada yer almadan önce kullanıcılara ulaşmak için 2 kere düşünüp hareket edilmeli.

2.    HAZIRLIK

Çevrimiçi konuşmalara girmeden önce problemlerinizi halledin, cevaplarınızı zor sorulara göre hazırlayın. Bu sorularla şirketiniz adına 2.0 web dünyasına giren bütün çalışanlarınızı eğitin.

Eğer meseleyi fazla karışık veya duygulu bulduysanız ya da şirkete eleştiri gelmişse ve verecek cevabınız yok ise birinci kurala geri dönün; sosyal medya sizin için doğru bir iletişim kanalı mı?

3.    PLAN

Sosyal medya kanalında yapabileceğiniz çok planınız olabilir.

Hedeflerinizi önceden belirleyerek, bir stratejinin oluşturulması ve bu doğrultuda vereceğiniz kararlar,  hedeflerinize ulaşmanızı  kolaylaştırır. Aksi takdirde, sosyal medya içindeki hızdan, hedefleri şaşırabilir ve planlarınızı gerçekleştirmekten uzaklaşabilirsiniz.

Eğer daha yeni sosyal medya kullanmaya başladıysanız, en pratik kural orijinal bütçe tahminini ikiye bölmek olur. Eğer bu ödeyebileceğinden fazla ise ya stratejinizi yeniden belirlemeli ya da birinci kurala dönerek; sosyal medya bizim için doğru mu?sorusunu sorabilirsiniz.

4.    MONİTOR (İZLEMEK)

Sizin çalışanlarınızın Facebook veya Myspace vb. yerlerde daha fazla vakit harcaması diğer sosyal medyaları takip etmemeniz anlamına gelmiyor.  Aktivitenize bir toplum tarafından gösterilen tepki, bütün taraflardan gelebilir. Bu yüzden bir ajansla birlikte ilerlemek veya farklı araçlar kullanmak gerekir.

5.    GÜVENİLİR OLMAK

Birine sorununuzu anlatırken farklı kişilere farklı sürelerde açıklamanız gerekiyor. Her birinden aynı formatta cevaplar alıyorsunuz. İkinci olarak da bir davette, işinizdeki pazarlama departmanı gibi bilgi veren birini ne kadar dinlersiniz?

Sosyal medyaya dahil olurken kendimiz hakkında sosyal bilgiler veriyoruz. Şirket için açıyorsam yine az da olsa gerçek durumdan bahsetmeliyiz. Her ne kadar çoğumuz, ne kadarının çok fazla olduğuna karar vermekte duygusal olarak kararsız kalsak da, gerçek kimliğinin ne kadarının gerektiğini bilmek bir öğrenme süreci. Fikri ilk duyduğunuzda kısıtlayıcı geliyorsa, sınırları silin, herkesi konuşmaları için rahat bırakmak bir tercih olabilir.

6.    HEPSİ HAKKINDA 1.0 OLMA

Twitter’a bakıp, konuşmalarda kimin yer aldığını görmek kolay çünkü linkler cevaplar maviyle ışıklandırılmış. Şimdi de bir şirketin Twitter sayfasına bakın. Siyah yazıyla mı yazılmış? Bu şirket yanlış araç mı seçmiş? Eğer konuşma başlatmaya çalışırlarsa, insanlar tepki verecekler mi? Ya da şirketin böyle ortamlara girmeye vakti var mı? Bu şirketler belki de başka araçlar tercih edecekler. Aynı şey bloglar için de geçerli ama yorum fonksiyonları yok. Eğer diğerlerinin yazdıklarını, tepkilerini veya cevaplarını okumaya vaktiniz yoksa, o zaman bir konuşma içinde değilsiniz, boşa vakit harcıyorsunuz demektir.

7.    TEPKİ / TEPKİSİZLİK

Eğer asansörde biri size günaydın diyorsa ve siz cevap vermezseniz kabalık etmiş olursunuz. Eğer iş arkadaşınız size geri bildirimli mail göndermişse dikkate almak gerekir. Eğer biri size kahve içmeyi önerirse, tepkiniz seçiminize bağlıdır ve eğer biri size sokakta yürürken sözlü olarak saldırırsa belki yok gibi davranırsınız.

Sosyal medya da aynı seçenekleri sağlar, konuşmanın içinde olmanız sürekli bir tepki vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Sosyal medyada da hayatta olduğu gibi kendi üslubunuzu kendiniz seçin.

8.SÖYLE

Sosyal medyadaki hedeflerinizin iletişim stratejinizdeki hedeflerinizle uyuşması gerekmektedir. Bütün farklı paydaşlar düşünülmeli ve göndermek istediğiniz mesaja tepkileri ölçülmeli. Bunları düzenleyin. Tabi ki bir çok iletişim yayını var ama neden yenisini üretmeyelim?

9.TUTARLI OLMAK

İletişim kanallarının hepsi için ortak dil geliştirmeli ama farklı uygulamalarımız olmalı. Hepsinde tutarlı ve açık bir dil kullanmalıyız.

10.DEĞERLENDİRME

Sonunda, değerlendirme yapmalısınız. Kurumunuzu kaliteli olarak tanıtabildiniz mi? Geri dönüşler nasıl? Sayılar nedir? İtibarınızı nasıl etkiledi? Her değerlendirme yaptığınızda sormanız gerekenler; araçlarınız, kaynaklarınız, mesajınız ve stratejiniz belirlenmeli.

 

 

 

Bir cevap yazın