Sizin kuruluşunuzda kadın yöneticiler çoksa şanslısınız!

Kadın yöneticilerle iletişimin yönetilmesi ve kalitesi farklılık kazanıyor!

Kadınların ağırlıklı olduğu iş ortamlarında ilişkilerin yönetilmesinde daha büyük özen gösteriliyor. İletişimin kalitesi ve yönetilmesi farklılık kazanıyor. Kadın gözündeki detay ve titizlik, işin yapılış biçiminin ve kalitesinin artmasını sağlıyor. Bu ise kuruluşların itibarına kadar giden yoldaki taşları temizliyor.

Stratejik halkla ilişkilerin en önemli noktalarından biri yönetim kalitesi

Stratejik halkla ilişkilerin önemli noktalarından biri yönetim kalitesi oluyor. Açık bir yönetim benimsendiğinde, kuruluşlar çeşitli aktivitelerle hedeflerini, stratejilerini, rekabet güçlerini hedef kitleri ile paylaşarak onların görüşleriyle şekillendirebiliyorlar. Kendilerini anlatarak, yeni ürünlerini tanıştırarak, yeni yatırımlardan bahsederek, iletişimi geliştirirler.

Halkla ilişkilerde stratejinin en önemli halkalarından biri olarak tanımlanan bu tür toplantılar, aynı zamanda şirketlerin ”yönetim kalitesinin” de bir göstergesi oluyor. Toplantıların sonrasında ise; katılımcılar, bu toplantıların içeriğini, etkinliğin organizasyonunu, kuruma aidiyetlerini sorguluyorlar. Rakipleriyle mukayese ederek, kendilerindeki algıya bakarlar.

Kadınların bulunduğu ortamlarda, standart yükselir

Genelde de bu tür toplantılara katılanların neredeyse yüzde sekseni erkeklerden oluşuyor. Kadınların sayısı son derece az. Toplantıyı yönetenlerin bile erkek ağırlıklı olması her zaman dikkat çeker. Bir de günlük yaşama bakar mısınız? Kadınların bulunduğu ortamlarda, pozitiflik ve yapıcılık bulunur, tartışma az olur, olumlu bir hava yaratılır ve standart yükselir.

Kadınların iş hayatında ağırlıklarının artması önemli

Kadınların yüksek oranda yer aldığı gruplarda, iletişimin yöntemi de değişir, saygınlık artar, daha özenli iletişim yönetimi sağlanır. Kadınların, detaycı ve titiz yönetimleri, etkinliklerin de eksiksiz olmasında etkili oluyor.

Kadınların her geçen gün iş hayatında yer almaları, örgütler ve sivil toplum içinde de kadın yöneticileri ve üyelerin artmasını sağlayacak. Kuruluşların yönetim içindeki kültür ve değerlerinde kadınların etkisi artacak, bunlar da yönetim kalitesini olumlu yönde geliştirecektir.

Kadın yöneticilerle, iş dünyasında kalite çok daha iyi yerleşiyor

Günümüzde kadınları iş hayatının hemen hemen bütün kollarında görebilmekteyiz. Özellikle girişimci kadınların iş hayatındaki başarılarında iş dünyasına açılım sağlayacak”yaratıcılık, yenilikçilik ve kalite” kavramlarının yerleştiğini çok daha net görebilmekteyiz. Bu da çok ihtiyaç duyduğumuz “kaliteyi” ortaya çıkarıyor. İş dünyasında kalite aranıyorsa, kadınların girişimciliklerini ve kariyerlerindeki yükselme arzularını kesinlikle desteklemeli, hatta bu yönde teşvikler yaratmalıyız.

 

Bir cevap yazın