Hakkımda

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde master yaptı.

MESS İşveren Sendikası’nda Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini uzun yıllar yürüttü.  TİSK’de görev aldı. İşveren örgütleri, kamu ilişkileri, lobi, sivil toplum kuruluşları ve sektör örgütleri, paydaş iletişimi ve işveren markası, halkla ilişkiler, medya, yayıncılık ve dijital faaliyetler konusunda uzmanlık kazandı. Blanchard Liderlik Eğitimi programını dönem birincisi olarak tamamladı.

2001 yılında Toksü ve Chase Halkla İlişkiler’i kurdu. Toksü & Chase bünyesinde uzun yıllar yönetim danışmanı olarak iletişimin her alanı ile ilgili stratejik danışmanlık yürüttü.

Lider İletişimi, Paydaş İlişkileri, Kriz İletişimi Yönetimi ve C Level İletişim Yönetimi Yetkin Danışmanı olarak liderlerin ve yöneticilerin, iletişimin işlevini ve yönetime katacağı değerini anlamaları ve yönetim performansının etkinliği için deneyim paylaşımı sağlıyor, itibar stratejisi, kriz yönetimi desteği veriyor.

İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte 2001 yılında internet yayıncılığına da başlayarak “Altın Örümcek” ödüllü www.otoalsat.com otomotiv sitesini, www.halklailiskiler.com  platformunu faaliyete geçirdi. Ayrıca, dijital alanlardaki faaliyetlerine Türkiye’nin tanıtımına yönelik hazırlanan www.cometoturkey.com ve www.visitingistanbul.com sitelerini ekledi. Web sitelerinin stratejik yapılandırılması, yönetimi ve dijital iletişim, sosyal medya yönetimi konularında da uzmanlaştı.

Türkiye’nin tanıtımı hedefiyle, TOBB, TÜSİAD, DEİK, TİM‘in de içinde bulunduğu 13 sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan Türkiye Tanıtım Konseyi’nde aktif olarak görev yaptı. Konseyin oluşturduğu Türkiye’nin Tanıtım Stratejisi’nin hazırlığında yer aldı.

Gönüllülük çalışmalarını her zaman önemsedi ve Sivil Toplum Örgütlerine destek verdi.

  DEMİRKENT Eğitim ve Araştırma Vakfı Danışma Kurulu’nda Üyesi.

  TOBB-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Medya ve İletişim Meclisi Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

  TÜHİD – Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Başkanlığı görevini 2003-2014 yılları arasında yürüttü. Halen Onursal Başkan olarak katkı sağlıyor.

  TÜRKONFED Üyesi SEDEFED – Sektörel Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

   UN Global Compact Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Üyesi olarak yer alıyor.

   YEKON – Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi.

   WTECHTeknolojide Kadın Derneği Kurucularından olup Danışma Kurulu Üyesidir.

   YENİDENBİZ Derneği, Danışma Kurulu Üyesidir.

   TÜRKONFED – TÜSİAD Dijital Dönüşüm Komitesi Üyesidir.

   TÜRKONFED – Yeşil Dönüşüm Komitesi Üyesidir.

   KALDER– Türkiye Kalite Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak 2012-2016 yıllarında yer aldı.

Ayrıca, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC) ve Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyesidir.

Yaşar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Haliç Üniversitesi İletişim Fakülteleri Danışma Kurulu Üyesi olarak iletişim fakültelerinin geleceğe hazırlanmasına katkı sağlamaktadır.

ODD-Otomotiv Distribütörleri Derneği ODD Gladyatörleri İletişim Ödülleri, Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri, Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması, Kredi Kayıt Bürosu “Hayal Edin Gerçekleştirelim” Sosyal Sorumluluk Yarışması, Effie Türkiye, Felis Ödüllerive daha birçok yarışmada jüri başkanı ve üyesi olarak yer almaktadır. Ayrıca, birçok ulusal iletişim yarışmalarında yer almıştır.

İLAD (İletişim Araştırmaları Derneği) – İLEDAK İletişim Eğitimi Değerlendirme Akreditasyon Kurulu üyeliği için iletişim eğitiminin iyileştirilmesi hedefiyle akreditasyon eğitimi aldı ve İletişim Fakültelerinin Akreditasyon Çalışmalarında yer aldı.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Sorumluluk Yüksek Lisans programında, Kadir Has Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakülteleri’nde ve İstanbul Üniversitesi AUZEF-Açık ve Uzaktan Eğitim sisteminde, halkla ilişkiler alanında lisans ve yüksek lisans dersleri verdi.

Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yayınlanmış iki ders kitabı ve yeni medya konulu iki uluslararası tebliği bulunuyor. İletişim deneyimini aktarmak üzere, iletişim fakültelerinde, medyada çok sayıda programlara katıldı, görüşleri, makaleleri ulusal ve uluslararası sektör yayınlarında yer aldı..

www.halklailiskiler.com sitesinde iletişim ve marka konusunda video ile görüşlerini aktarıyor. Ayrıca, youtube kanalı ve podcast ile iletişim alanında bilgilendirmeler yapıyor.

*Akademi

  • İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Sosyal Sorumluluk Uygulamaları’nda master dersi verdi.
  • Kadir Has Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakülteleri ve İstanbul Üniversitesi AUZEF’de, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Enstitüsü’nde halkla ilişkiler alanında lisans ve yüksek lisans dersleri verdi.

*Bilimsel Toplantılarda Sunulan Tebliğler

1- Fügen Toksü – Elif Sungur, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi – International Conference of New Media and Interactivity, “Can Internal Communication Stay “Within”? Opportunities and Threats, Which Are Caused By Online Communication Media, For Internal Communication”, Page 175, Mega Basım Yayın, İstanbul, 2010 

2- Fügen Toksü, Radyo Televizyon Yayınları Kamuoyu Araştırmaları Platformu Yaklaşımlar, Eğilimler ve Sorunlar Konferans Kitabı, Televizyon Yayınları ve Toplum İletişimi, Sayfa 105, T.C. Maltepe Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2006

  1. Fügen Toksü – Prof.Dr.Serra Görpe, MEDCOM Communication of the Mediterrane, The  Impact  of Technology and New Media on Relationship Building, Catanya, İtalya, 2010

* Ders Kitabı

  1. Fügen Toksü, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Ders Kitabı – Halkla İlişkiler Uygulamaları ve Örnek Olaylar, Halkla İlişkilerde Etkinlik Kavramı ve Örnek Olaylar, Sayfa 67 Anadolu Üniversitesi Yayınlar, 2005
  2. Fügen Toksü, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Ders Kitabı – Halkla İlişkiler – Halkla İlişkilerin Meslekleşmesi Sayfa : 47-71 Anadolu Üniversitesi Yayınlar, 2006

Fügen Toksü

http://www.fugentoksu.com   
http://www.toksuvechase.com
Fügen Toksü | Twitter
Fügen Toksü | Facebook
Fügen Toksü | Instagram
Fügen Toksü | Linkedin
Fügen Toksü | Youtube